Consumer Math 12 Course

Build Order

Note: Please select the items for this course as needed. This set is to make it easier for educators to quickly purchase all materials required.

Gathering and presenting data; renting an apartment; developing a household budget; measuring and estimating. These are very practical math skills that we use frequently. This course is meant to introduce the student to aspects of mathematics for the consumer. The text is divided into three strands spread across 10 units. This is a great course for the student who could us an applied, everyday understanding of the world of mathematics.

Consumer Math 12 is a full year ONE credit course typically done by students in Grade 11 or 12.

Consumer Math 12, Course Tuition

$150.00

Mathematics for Everyday Life 12 – optional

Category:

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Consumer Math 12 Course”

Your email address will not be published. Required fields are marked *